Siltuma avotu atšķirības

Pirmajās 15 dzīves dienās cāļi paši nespēj regulēt un uzturēt sava ķermeņa temperatūru. To var nodrošināt ar siltuma kastes jeb brūdera (no angļu brooder) palīdzību. Brūderis būtībā ir nodalīta telpa , biežāk kaste, kurā ir pakaiši, barotava, dzirdne un tā ir aprīkota ar siltuma avotu.
Siltuma avoti var būt dažādi:

1. Siltuma paneļi


Siltuma paneļi vistuvāk imitē īstu vistu, tāpēc tos nereti arī sauc par “mākslīgām vistām”. Siltuma paneļu jauda variē no 15-62 W, atkarībā no to lieluma, līdz ar to ekspluatācijas izmaksas ir ļoti zemas, salīdzinot ar jebkuru citu cāļu apsildes veidu. Ierīces nesilda apkārtējo telpu, bet tikai pašus cāļus, kuriem ir iespēja palīst zem paneļa un sasildīties, kā tie to būtu darījuši, palienot zem vistas. Pārējo laiku cāļi var dzīvoties telpas temperatūrā, kā tas būtu bijis dabiskos apstākļos. Izmantojot siltuma paneļus, cāļi attīstās ātrāk (izveidojas apspalvojums) un apkārtējā vide ir krietni veselīgāka.

1. Keramiskās sildspuldzes


Par siltuma avotu var kalpot arī keramiskā (vai infrasarkanā) sildspuldze. Tā obligāti jāliek reflektorā, lai siltums tiktu novirzīts uz cāļu pusi un lai cāļi nevarētu nonākt tiešā kontaktā ar spuldzi, ja tas notiktu, degošas spalvas aromāts ir garantēts. Ar nelielu izdomu reflektoru var uztaisīt arī pats, piemēram, izmantojot nerūsējošā tērauda bļodu un drāts žoga gabalu kā aizsargu. Keramisko sildspuldzi jāskrūvē tikai karstumizturīgā keramiskajā cokolā.

Lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu un precīzi kontrolētu temperatūru brūderī, sildspuldzi ieteicams lietot kombinācijā ar termoregulatoru, temperatūras sensoru, nostiprinot aptuveni cāļu līmenī. Rezultātā spuldze lieki nedarbosies, ja būs sasniegta cāļiem nepieciešamā temperatūra un ieslēgsies tikai tad, kad tā atkal sāks pazemināties. Te nu būs vajadzīgas gan nelielas tehniskas iemaņas gan arī jārēķinās ar to, ka termoregulatori nav lēti. Ja termoregulators netiek lietots, sildspuldze darbosies visu laiku un cāļi paši izvēlēsies, kādā attālumā no tās tiem būs vislabāk.

Lietot siltuma paneļus ir daudz vienkāršāk, ērtāk un veselīgāk cāļiem un siltuma paneļi patērē ievērojami mazāk elektrības nekā visprecīzākā sildlampas un termoregulatora kombinācija, un, ja parēķina, tad komplekts, kas sastāv no sildlampas + cokola + reflektora + termoregulatora, izmaksās ne mazāk, bet, visticamāk, pat ka dārgāk nekā siltuma panelis, nepieminot nemaz laiku, ko prasīs tā visa samontēšana strādājošā sistēmā. Visi šie apsvērumi nepārprotami pavērš svara kausus siltuma paneļu lietošanas virzienā.

Optimāla temperatūra cāļiem, kas tiek audzēti uz grīdas un būros ir:

 

Jaunākās ziņas

Kategorijas

Jaunumu kalendārs

May 2022
M T W T F S S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031